Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Yara Bandı nedir?
   

Yapışkan bandaj (yara bandı da denir) tam boyutlu bir bandaj gerektirecek kadar ciddi yaralanmalar için kullanılan küçük bir pansumandır. Ürün adı olmuş markalar olarak Band-Aid (Amerika'da "band-aid" veya "bant yardımcısı" olarak da bilinirler) veya Elastoplast (İngiltere'de) olarak bilinirler.

Yara bandı ne için takılır?
   

Yara bantları; küçük sıyrıkları, kesikleri ve az kanayan yaraları kapatmak için kullanılır. Kullanılma amacı kir, mikrop ve su gibi maddelerin yaraya ulaşmasını engellemektir. Bu sayede yaraların enfeksiyon ve mikrop kapma riskini azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Yara bandı yaranın iyileşmesini geciktirir mi?
   

Bugün yaygın şekilde kullanılan yara bantları, yaranın üzerini örterken, yaranın doğal iyileşme sürecine ise olumsuz etki ediyor. Uzmanlar ise yara bantlarıyla ilgili bu tabloyu değiştirmek adına önemli bir çalışmaya imza attı.

Yara bandı ne kadar süre kullanılmalı?
   

Yara iyice temizlendikten sonra en azından bir yara bandı ile kapatılmalı ve takip eden bir hafta boyunca enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yara bandı nasıl kullanılmalı?
   
  1. Paketi dikkatlice açın.
  2. Yara bandını temiz elle çıkarın.
  3. Uygulanacak bölgenin kuru ve temiz olmasına özen gösterin.
  4. Yaralı bölgenin üzerine yara bandını uygulayın.
  5. Yara bandını her gün değiştirin ve yarayı temizleyin.
Yara bandı iyileşmeyi hızlandırır mı?
   

Yani, yara bandı, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmanın yanı sıra, yaralanmanın durumunun daha da kötüleşmesini de engeller. Yara bandı, steril bir ortam sağladığı ve yarayı koruduğu için, aynı zamanda yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Yara bandı kanamayı durdurur mu?
   

Alışıldık yöntemlerden biri de yara bandı kullanmaktadır. Cilt rengine yakın olması sebebiyle kullanılan flaster ve yara bandı seçenekleri, traş kesiği kanamaları nasıl durdurulur dediğimizde doğru cevabı vermektedir. Bu uygulama kanamayı durdurduğu gibi, aynı zamanda yaranın görülmesini de engeller.

Yara bantlarında ilaç var mı?
   

Yapışkan yaygın olarak metakrilatlar ve epoksi diakrilatlar (vinil reçineler olarak da bilinir) de dahil olmak üzere bir akrilattır. Emici ped çoğunlukla pamuktur ve bazen yara üzerine yapışmasını önlemek için ped üzerinde ince, gözenekli bir polimer kaplama vardır. Ped de antiseptik bir solüsyon ile ilaçlanabilir.

Yara Bandı

Yara Bandı Çeşitleri

Yara Bandı Fiyatları

Yara Bandı Ucuz

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü