Gösterilen 1 - 4 ile 4 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 4 ile 4 arasındaki öğeler
Tıbbi atık poşeti hangi renk olur?
   

TIBBİ ATIK” ibaresini taşıyan kırmızı renkli plastik torbalar kullanılır. Torbalar en fazla ¾ oranında doldurulur, ağızları sıkıca bağlanır ve gerekli görüldüğü hallerde her bir torba yine aynı özelliklere sahip diğer bir torbaya konularak kesin sızdırmazlık sağlanır.

Tıbbi atık poşeti nedir?
   

Tıbbi atık poşetleri, içinde kesici delici, katı atıklar, patolojik ve enfekte atıkları olarak 3 ana grupta bulunan maddelerin atıldığı torbalardır. Enfekte atıkların normal çöp poşetlerine atılması, bu maddelerden ve çöplerden diğer insanların sağlığını tehdit edebilecek hastalıklar yayılmasına neden olabilir.

Tıbbi atık poşeti kaç mikron olmalı?
   

Tıbbi Atık Çöp Torbası Kaç Mikron? Hekimlerin ve sağlık personellerinin tıbbi atık saklama ihtiyaçlarında öne çıkan bu ürün, çift katlıdır ve ortalama 100 mikron kalınlıktadır.

Tıbbi atık poşeti nasıl olmalı?
   

Tıbbi atık kabı ya da kovasının delinmeye, yırtılmaya, kırılmaya ve patlamaya dayanıklı, su geçirmez ve sızdırmaz, üzerinde siyah renkli “Uluslararası Biyotehlike” amblemi ile siyah renkli “DİKKAT! TIBBİ ATIK” ibaresi taşıyan turuncu renkli plastik malzemeden yapılmış olması zorunludur.

Tıbbi atık torbaları en az kaç kilo taşır?
   
Tıbbi atıkların toplanmasında; yırtılmaya, delinmeye, patlamaya ve taşımaya dayanıklı; orijinal orta yoğunluklu polietilen hammaddeden sızdırmaz, çift taban dikişli ve körüksüz olarak üretilen, çift kat kalınlığı 100 mikron olan, en az 10 kilogram kaldırma kapasiteli, üzerinde görülebilecek büyüklükte ve her iki tarafında tıbbı atık logosu bulunmalıdır.

Tıbbi Atık Poşeti Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Tıbbi atık poşeti, sağlık sektöründe sıkça kullanılan ve özel olarak üretilen bir ambalaj türüdür. Bu poşetler, doktor muayenehaneleri ve klinikler gibi yerlerde ortaya çıkan enfeksiyöz, patolojik ve kesici-delici atıkların güvenli bir şekilde toplanması ve taşınması için tasarlanmıştır. Bu poşetler, hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların sağlığını korumak için gereklidir. Bu yazımızda tıbbi atık poşetleri ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını bulacaksınız.

Tıbbi Atık Poşeti Nedir?

Tıbbi atık torbası, kliniklerde, hastanelerde ve doktor muayenehanelerinde atık kutusu veya poşeti olarak kullanılan bir üründür. Tıbbi atık poşetleri, içinde kesici delici, katı atıklar, patolojik ve enfekte atıkları içeren 3 ana gruptan oluşan atıklar için kullanılır. Enfekte atıkların normal çöp poşetlerine konması, bu maddelerin ve çöplerin başka insanlara hastalık bulaştırmasına yol açabilir. Bu yüzden bu tür zararlı tıbbi atıkların uygun şekilde ayrılması ve imha edilmesi çok önemlidir.

Tıbbi atıklar dikkatli bir şekilde farklı torbalara konmalı ve uzmanların belirttiği yöntemlerle yok edilmelidir. Böylece enfekte ve zararlı maddelerin doğaya ve insanlığa zarar vermeden ortadan kaldırılması mümkün olur. Günümüzde hastanelerde zorunlu olan tıbbi ekipman ve materyallerden biri de tıbbi atık poşetidir. Bu poşetler, hastalar tarafından da kullanılabilir. Ancak bu poşetlerin üzerinde tıbbi atık olduğunu gösteren bir işaret vardır. Bu yüzden hastalar evsel atıkları değil tıbbi atıkları (pamuk, yara bandı, iğne bandı vs) bu atık poşetlerine koymalıdır.

Tıbbi Atık Poşetinin İşlevi

Tıbbi atık poşetlerinin kullanım amacı, temel olarak insan sağlığına zarar verebilecek tıbbi atıkların ayrı bir torbada toplanarak imha edilmesini sağlamaktır. Poşetler, hastanelerde karşılaşılan tıbbi atıklara göre 3 farklı tip tıbbi atık poşeti olarak üretilir. Tıbbi atık poşetlerinin 3 farklı ana gruba ayrılması ve sınıflandırılması, söz konusu atıkların türünü belirlemeyi kolaylaştırır. Tıbbi atık poşetine hastane ve kliniklerde hem sağlık çalışanları hem de hastalar tarafından konulabilen tıbbi medikal ekipmanlar ve atıklardan bazıları şunlardır:

Kullanılmış iğneler Doktor veya hemşire muayene eldivenleri Ameliyat giysileri Laboratuvarda bulunan katı atıklar Kullanılmış tıbbi ekipmanlar Pamuk ve yara bantları Muayene ekipmanları Bu tür atıkların insan ve doğa sağlığına zarar vermemesi için diğer medikal ekipmanlardan ve atıklardan ayrılması gerekir. Bu şekilde ayrılan tıbbi atıklar, poşetler aracılığıyla kolayca bir araya getirilir ve uygun şartlar altında yok edilebilir. Her tıbbi atık grubu için farklı materyallerden ve farklı boyutlardan tıbbi atık poşeti kullanmak mümkündür.

Tıbbi Atık Poşeti Nasıl Kullanılır?

Tıbbi atık poşeti kullanımı, günümüzde en çok hastanelerde ve kliniklerde görülür. Bu tıbbi atıkların uygun koşullarda, doktor, hemşire, hasta ve diğer kişilerin sağlığına zarar vermeden toplanması gerekir. Bu nedenle kliniklerde ve hastanelerde zararlı maddelerin ayrı bir yerde toplanması çok önemlidir. Tıbbi atık poşetlerinde farklı renkler kullanım için önemlidir. Tıbbi atık poşetleri kliniklerde normal çöp kutusu ve poşetlerinden daha uzak bir yerde bulunmalıdır.

Tıbbi Atıklar Nasıl Toplanır?

Tıbbi atık toplama sırasında poşetlere tıbbi atıkların türüne göre doldurma yapılmalıdır. Örneğin mavi tıbbi atık poşetleri sadece ilaç ve ilaç kutuları için kullanılır. Evsel atıklar siyah renkli tıbbi atık poşetlerine konur. Tıbbi atık poşetleri bu şekilde işlevsel olarak kullanılıp hastanedeki atıkların insan ve çevre sağlığına zarar vermemesi sağlanabilir.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü