Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Ria Seti Nedir?
   

Medikal paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmiş olan rahim içi araç seti hastaya spiral uygulanması esnasında gereksinim duyulabilecek tüm cerrahi el aletlerini kapsamaktadır. Rahim için araçların rahatlıkla uygulanabilmesini sağlayan ria seti içerisindeki tüm aletler el yapısına uygundur ve kaymaz.

Spiral ömrü ne kadardır?
   

Ülkemizde kullandığımız spirallerin ortalama 5- 10 yıl koruyuculuk süreleri vardır. Spiralle korunan kadınların, spiralin koruyuculuk etkisinden daha uzun süre faydalanabilmeleri için, her yıl rutin kontrollerini yaptırmaları ve varsa spiralle ilgili problemlerini doktorlarıyla paylaşmaları gerekmektedir.

Spiral taktırmak ne kadar korur?
   

Yaygın olarak spiral adıyla bilinen rahim içi araç (RİA); T şeklinde, bakır ve plastik materyallerden yapılan, rahim içine yerleştirilen bir doğum kontrol yöntemidir. Doğru uygulandığı takdirde koruyuculuk oranı yaklaşık %99'dur ve etkenliği 5-10 yıl boyu sürebilir.

RİA nasıl takılır?
   

Spiral takılması için engel bir durum olmadığı sürece işlem rahim ağzına spekulum takılarak başlar. Steril solüsyonla temizlenen rahim ağzı, tenekulum denilen aletle tutularak uygun pozisyona getirilir. Spiral aplikatör yardımıyla güvenle rahim için yerleştirilir ve bu işlem sadece 5-15 dakika arasında sürer.

Spiral uzun süre kalırsa ne olur?
   

Ancak çok uzun süreler rahim içerisinde kalan spirallerde bazen ipte çürüme olabilir. Ya da geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı olarak nadiren RİA rahim içine yapışabilir. Jinekolojik muayene sırasında spiralin ipinden tutulup çekilirken ip kopabilir.

Spiral varken cinsel ilişki nasıl olmalı?
   

Çevresine sarılı metallerin spermleri öldürücü etkisi de vardır. Aylık rahim içi dokusunun oluşumunu baskılar böylece istisnai olarak bir yumurta döllenmiş bile olsa rahim içine yerleşmez. Takıldığı andan itibaren korur, fakat takıldıktan sonra 24 saat ilişkiye girilmemelidir.

Spiral ile hamile kalınca ne olur?
   

Spiral kullanan kadınlarda %2-3 oranında spiral+ gebelik olabilir. Bu nedenle spiral ile korunan kadınlar yinede adet günlerini takip etmelidirler. Spiral ile gebelik olursa, spiral mutlaka çıkarılmalıdır. Hamile kaldığında spiral çıkarılmazsa anne hayatı için tehlikeli olacak düzeyde enfeksiyon olabilir.

Spiral erkek tarafından hissedilir mi?
   

Spiralin hissedilmesi:

Normal koşullarda cinsel birliktelik esnasında erkeğin spirali hissetmesi mümkün değildir. Uygun şekilde yerleşmemiş ise spiral hissedilebilir.

Spiral kimlere uygulanmaz?
   

smear testi sonucu bozuk olan,servikal erozyonu yada halk diliyle rahim ağzında yarası olanlara takılmaz. - gebelik veya gebelik şüphesi olanlara takılmamalı.

Spiral takıldıktan sonra kaç gün ilişki olmaz?
   

1 hafta cinsel perhiz önerilir. 1 hafta sonraki kontrolden sonra cinsel ilişkiye girilebilir. 3 ay sonra tekrar kontrol edilmelidir.

RİA setinde neler oluyor?
   

Toplam 6 farklı vajinal parçadan oluşan ria seti içerisinde 25 cm tenekulum tek dişli, 32 cm histerometri, 24 cm forester (over) pensi, vaginal spekulum 10*3 cm, 18 cm uterus makası eğri ve 16 cm pean pensi düz bulunmaktadır. içi araç seti içerisinde yer alan tüm parçalar CE normlarına uygun olarak üretilmiştir.

Ria Seti: Rahim İçi Araç Uygulamasında Kullanılan Aletler

Ria seti, rahim içi araç (RIA) uygulamasında kullanılan cerrahi aletlerin bir araya toplandığı setlere denmektedir. Ria seti, rahim içi araçların rahatlıkla uygulanabilmesini sağlayan aletleri kapsamaktadır. Ria seti, medikal paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmiştir.

Ria setlerinin tarihçesi

Ria setlerinin tarihçesi, rahim içi araçların tarihçesi ile paraleldir. Rahim içi araçlar, doğum kontrolü amacıyla rahim içine yerleştirilen küçük ve esnek cihazlardır. Rahim içi araçların ilk olarak ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı kaynaklara göre ilk rahim içi araçları kullanan kişi Antik Mısır hekimi Petrie’tir. Petrie, MÖ 18. yüzyılda bakır tellerden yapılmış rahim içi araçları uygulamıştır.

Ria setlerinin gelişimi

Ria setleri zaman içinde farklı aletlerden oluşmuştur. Paslanmaz çelik, titanyum, alüminyum gibi metaller ve alaşımlar ria setlerinin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca ria setlerinin içerikleri ve sayıları farklılaşmıştır. Örneğin, ria setleri basit veya kompleks olabilir; küçük veya büyük olabilir; tek kullanımlık veya sterilize edilebilir olabilir.

Ria setlerinin özellikleri

Ria setlerinin farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere göre ria setleri sınıflandırılabilir. Ria setlerinin temel özellikleri şunlardır:

  • İçerik: Ria setlerinin içinde bulunan cerrahi aletleri belirleyen faktördür. Cerrahi aletler rahim içi araç uygulamasında kesme, ölçme, kavrama, tutma veya yerleştirme gibi işlevleri yerine getiren araçlar veya cihazlardır. Örneğin, bir ria seti içinde tenekulum, histerometri, forester pensi, vaginal spekulum, uterus makası ve pean pensi gibi aletler bulunabilir.
  • Sayı: Ria setlerinin içinde bulunan cerrahi aletlerin sayısını belirleyen faktördür. Cerrahi aletlerin sayısı yapılacak işleme ve hekimin tercihine göre değişir. Örneğin, bir ria seti içinde 6 adet cerrahi alet veya 10 adet cerrahi alet bulunabilir.
  • Tip: Ria setlerinin tek kullanımlık veya sterilize edilebilir olmasını belirleyen faktördür. Tek kullanımlık ria setleri bir defa kullanılıp atılırken, sterilize edilebilir ria setleri tekrar tekrar kullanılabilir.

Ria seti nasıl seçilir?

Ria seti seçimi, yapılacak işleme, uygulanacak rahim içi araca, hekimin tercihine ve becerisine göre değişir. Genel olarak ria seti seçiminde şu kriterler göz önünde bulundurulur:

  • Ria seti, yapılacak işleme uygun olmalıdır. Örneğin, bir rahim içi araç uygulaması için ria seti, bir kürtaj işlemi için kürtaj seti, bir biyopsi işlemi için biyopsi seti tercih edilmelidir.
  • Ria seti, uygulanacak rahim içi aracın özelliklerine uygun olmalıdır. Örneğin, bakır içerikli bir rahim içi araç uygulamak için bakır uyumlu bir ria seti, hormon salgılayan bir rahim içi araç uygulamak için hormon uyumlu bir ria seti tercih edilmelidir.
  • Ria seti, hekimin eline uygun olmalıdır. Örneğin, küçük ve ince bir ele sahip olan hekim için küçük ve hafif bir ria seti, büyük ve kalın bir ele sahip olan hekim için büyük ve ağır bir ria seti tercih edilmelidir.

Ria seti, rahim içi araç (RIA) uygulamasında kullanılan cerrahi aletlerin bir araya toplandığı setlere denmektedir. Ria seti, rahim içi araçların rahatlıkla uygulanabilmesini sağlayan aletleri kapsamaktadır. Ria seti, medikal paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmiştir.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü