Otoskop Oftalmoskop Laringoskop 

sayfa başına
Gösterilen 1 - 14 ile 16 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 14 ile 16 arasındaki öğeler
Otoskop nedir ne işe yarar?
   

Otoskopik muayene dış kulak yolu (DKY) ve kulak zarının ışık ile muayene edilmesidir. Otoskop, içinde ışık kaynağı ve mercek sistemi olan bir kulak muayene aletidir ve bu iş için kullanılan aletlerden yalnızca birisidir.

Otoskop nasıl çalışır?
   

Otoskop cihazı, LED ışığı sayesinde kulağın içini aydınlatarak doktora net ve aydınlık bir muayene alanı sağlar. Aynı zamanda, cihazda bulunan mercekler sayesinde kulağın içindeki görüntü büyütülür ve kulak iç yapısı doktor tarafından kolayca görülebilir hale getirilir.

Otoskop nerede kullanılır?
   

Otoskop Ne İçin Kullanılır? Kulaklarda oluşan iltihapların teşhisi için ve kulak muayenesinin yapılması için kullanılan aletlerden birisi otoskoptur. Kulak kanalının durumunu öğrenmek, kıkırdak yapısının kontrol edilmesi veya kulak zarı kontrolü gibi anatomik yapısı hakkında bilgi almak için kullanılmaktadır.

Oftalmoskop nedir ne işe yarar?
   

Gözün ağ tabakasını (retina), göz içi damarlarını, makula ve sinirini değerlendirmek için yapılan muayene yöntemidir. Bu amaçla kullanılan cihaza oftalmoskop adı verilir. Sağlıklı bir retina muayenesi için göz bebeklerinin damlalar yardımı ile genişletilmesi gerekir.

Oftalmoskop muayenesi nasıl yapılır?
   

Oftalmoskop hastanın gözünden yaklaşık 15 cm uzakta tutulur ve muayene hastanın gözüne iyice yaklaşılarak yapılır. Sağ göz muayenesi için sağ el ve sağ göz , sol göz muayenesi için sol el ve sol göz kullanılır. Hasta karşıya baktırılırken ilk olarak optik disk incelenmeye alınır.

Laringoskop nedir?
   

Laringoskop, gırtlak (larenks) kısmının görülmesini ve hava yolu açılmasını sağlayan, görünüşü çekiç aletini andıran, tıbbi cihazdır. Larenks ve etrafını çevreleyen anatomik yapıyı doğrudan gözlemleme işlemine laringoskopi denir. Laringoskopi amacıyla kullanılan cihaz ise laringoskop adını alır. Laringoskop, handle (sap) ve bıçak (blade) olmak üzere iki parçadan oluşur.

Laringoskop ne için kullanılır?
   

Laringoskop, genellikle bilincini kaybetmiş olan hastalarda, hastanın hava almasını ve hastanın gırtlak, yemek borusu ve solunum yolunun incelenmesini sağlar. Hastanın yahut kazazedenin solunum yolunun kapalı olması gibi durumlarda müdahale ekipleri laringoskop yardımı ile solunum yolunu gözlemler. Bu esnada görülebilecek yapılar arasında  görülebilecek yapılar arasında Vallecula, Epiglot, Vokal kordlar ve Farenksin posterior duvarı yer alır.

Laringoskop nasıl kullanılır?
   

Midenin boş olması ve hastanın önceden hazırlanması(Bir önceki akşamdan antihistaminikle beraber müsekkin verilir.) gerekir. anestezi de yapıldıktan sonra muayene masasına yatırılır.Kollar tamamen gevşek olarak iki yana tespit edilmelidir. Bu, omuz ve ense adalelerinin gevşetilmesi için şarttır. Baş, muayene masasında 15 cm yüksekte olmalıdır. Bunun için basın altına yastık konabilir. Laringoskop sağ elle ve dilin sağ tarafından epiplot görülünceye kadar içeriye sokulur. Sol el hastanın ağzını açmakta ve dili korumaktadır. Epiglotun ucu görülünce laringoskop orta hatta getirilir ve çevre dokuları incelenir. Handle ile birlikte kullanılan blade’ler tek parça cihaz olarak laringoskopu oluşturur. Hastanın ağız yolundan girilerek gözlem yapılmasına olanak sağlayan görüntüleme sistemi kullanılarak solunum yolu ve Vallecula, Epiglot, Vokal kordlar ve Farenksin posterior duvarı gibi yapılar gözlemlenir.

Otoskop Oftalmoskop Laringoskop

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü