Gösterilen 1 - 3 ile 3 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 3 ile 3 arasındaki öğeler
Ateş Ölçer Nedir?
   

Ateş ölçer için insan vücudu sıcaklığı ölçmek için tasarlanmış hastalık halinde sıklıkla kullanılan medikal cihazlardır. Ateşlenme ve hastalık durumlarında ateş dereceleri belirten bu aletlere tıbbi termometre de denilmektedir.

Ateş Ölçer Çeşitleri Nelerdir?
   

Ateş ölçer çeşitleri veya tıbbi termometre çeşitleri, tıbbi termometre türleri incelendiğinde temel olarak temaslı ve temassız ateş ölçer olmak üzere ikiye ayrıldığı görülmektedir. Ateş ölçerler içinde en eski tarihe sahip olan cıvalı ateş ölçer yani cıvalı termometre temaslı sınıfına girmektedir. Cıvalı cam ateş ölçerlerin hijyen nedeni ile sağlık kurumlarında artık tercih edilmediği belirtilmektedir. 

Ateş Ölçer Nasıl Kullanılır?
   

Ateş ölçer çeşitlerinin her birinin kullanım şekli farklı olmaktadır. Cıvalı ateş ölçerler koltuk altına ya da ağza konularak ateşi ölçerken, dijital koltuk altı cihazları koltuk altlarından, dijital kulak içi ateş ölçer kulak içinden, kızılötesi temassız ateş ölçerler de alından vücut ısısını ölçmektedir.

Ateş Ölçüm Metotları Nelerdir?
   

Ateş ölçüm metotları ağızdan, alından, kulak yolundan, koltuk altından, makattan şeklinde sıralanmaktadır.

Ateş Ölçer Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
   

Ateş ölçer seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında bebek veya çocuk için kullanılıp kullanılmayacağı yönünde olmaktadır. Eğer küçük aile bireylerinin ateşi için seçim yapılacaksa uzmanlar kulak içi dijital ateş ölçerleri önermektedir. 

Ateş Ölçer Nedir?

Sağlık kuruluşlarında ve evlerde ateş ölçmek için kullanılan cihazlara ateş ölçer denilmektedir. Ateş ölçerler küçük boyutu sayesinde her yere taşınabilmektedir. Ateşin derecesini öğrenerek müdahale yapılması açısından büyük önem taşımaktadır. Vücut sıcaklığını ölçen termometrelerin yanı sıra ortamın yada cisimlerin sıcaklığını ölçmek için kullanılan ölçerlerde bulunmaktadır. Örneğin bebek yıkama suyunun derecesini ölçerek istenilen sıcaklıkta su hazırlamak mümkündür. 

Koltuk altından, ağız içinden, kulaktan, alından ve bebeklerde rektal yol ile ölçüm yapma çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin ölçüm yapma şekli farklıdır. Farklı yollarla yapılmış olsada her ölçüm çeşidi sonuca götürmektedir. Birkaç saniyede sonuç göstermesi ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından ateş ölçerler önemli bir yere sahiptir. Ani yükselen vücut ısısı durumunda ateş ölçer ile ateş yüksekliği derecesi tespit edilerek olası bir komplikasyonun önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda enfeksiyonel bir durum olduğunda yada diş çıkarırken sık sık vücut ısısı değişmekte ve ateş gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir bebekte vücut sıcaklığı 36,4 derece olması gerekirken hastalık halinde bu sıcaklık yükselir ve 38 dereceye kadar çıkabilir. Hızla gelişebilecek ani bir havale durumu yaşanmaması için ateş takibi yapılarak bir sağlık kuruluşuna gidilmesi hayati açıdan önemlidir. Bu gibi durumlarda ateş ölçer son derece önem taşımaktadır. 

Ateş Ölçer Çeşitleri Nelerdir?

Her evde mutlaka bulunması gereken ateş ölçerler, ateş ölçümü yapan tıbbi cihazlardır. Vücut ısısının normalin üstüne çıkması durumunda ihtiyaç duyulan ilk şey ateş ölçer cihazı olmaktadır. Yükselen ateş fark edilip müdahale edilmediği takdirde ciddi sağlık sıkıntılarına sebep olmaktadır. Bu sebeple hemen ateş ölçümü yapılması oldukça önemlidir. Özellikle bebek, çocuk olan evlerde ateş ölçer bulunması ilk müdahale için mutlaka gereklidir. Ateş ölçme aleti doğru ölçüm yapabilmesi için farklı tekniklerle üretilmektedir. Bazı ateş ölçerler saniyeler içinde sonucu verirken bazıları 2 dk kadar sürebilmektedir.

Ateş ölçerlerin günümüzde en çok bilinen üç çeşidi bulunmaktadır. Ateş ölçer çeşitleri civalı ateş ölçer, alkollü ateş ölçer ve dijital ateş ölçer olarak adlandırılmaktadır. Civalı ateş ölçerler cam bir borunun içerisinde bulunan civa maddesinin vücudun ısısı ile genleşerek yükselmesi ile ölçülmektedir. Cam borunun üzerindeki çizgilere bakılarak ölçüm değeri anlaşılmaktadır. Zamanla civa maddesinin sağlığa zararlı etkisi anlaşıldığı için kullanımı oldukça azalmıştır.

Dijital ateş ölçer, diğer adı ile elektronik ateş ölçer günümüzde yaygın olarak kullanılan ateş ölçer çeşididir. Dijital ateş ölçerler hijyenik tasarımları ve güvenli kullanım özellikleri ile oldukça ilgi görmektedir. Dijital ateş ölçerler temassız şekilde ateş ölçme özelliği ile bebekler ve hastalarda kullanım kolaylığı sunmaktadır. Civalı modellere göre oldukça hızlı ölçüm yapma özelliğine sahiptirler. Temassız olduğu için sağlık kuruluşlarında da dijital ateş ölçüm cihazı kullanılmaktadır.

Dijital ateş ölçerler kendi içinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Kulaktan, alından ve temassız ateş ölçerler hem pratik hemde hızlı sonuç alma imkanı sağlamaktadır. Temassız ateş ölçerlere kızılötesi ateş ölçer de denilmektedir. Kızılötesi ışınlar kullanılarak üretilen bu ölçerler sıfır temas ile ölçüm yapmaktadırlar. Hijyen açısından  en iyi temassız ateş ölçer ile ateş ölçümü gerçekleşmektedir. Dijital ateş ölçerler hafızasında son yapılan ölçümü göstermekte, ekran ışığı bulunmakta ve kullanılmadığı zaman kendisi otomatik olarak kapanma özelliğine sahiptir. Ayrıca civalı ve alkollü ölçerlere göre daha dayanıklıdır. 

Ateş Ölçer Nasıl Kullanılır?

Yaygın olarak kullanılan dijital ateş ölçer ile ateş ölçümü farklı uzuvlarda farklı şekillerde yapılmaktadır. Kulaktan ateş ölçer ile ölçüm yapılacağı zaman ateş ölçer kulak kanalına sabit şekilde yerleştirilerek ölçüm işlemine başlanır. Ardından ölçüm düğmesine basılır ve ateş ölçülerek sonuç elde edilmiş olmaktadır. Kulaktan ölçüm yapılacağı zaman kulak üzerine yatılmış olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde üzerine yatılan kulak ısınmış olacağı için ölçüm değeri yüksek çıkabilmektedir.

Koltuk altı ateş ölçer çocuklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kolay uygulanır olması ve hızlı sonuç alınması açısından pratik ölçüm çeşitleri arasında yer almaktadır. Ateş ölçer koltuk altına konularak sabit şekilde tutulur ve ölçüm yapılır. Koltuk altının temiz ve kuru olmasına dikkat etmek gerekmektedir. 2 yaş altı çocuklarda koltuk altı ateş ölçümü yapmak biraz daha zor olacağından daha çok farklı şekillerde ateş ölçümü yapılır. Alından ateş ölçümü yaparkende ölçüm cihazı kaşların ortasına yerleştirilir ve hasta başını sabit tutarak ölçüm sonucuna ulaşılır. Bebeklerde rektal yol ile de ateş ölçümü sıklıkla yapılmaktadır. Ölçüm süresi 2 dk kadar olmalıdır. Güvenilirliği oldukça yüksek bir ölçüm şeklidir. 

Ateş Ölçer Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ateş ölçerler temaslı ve temassız olmak üzere ikiye ayrılır. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar hastalık döneminde huzursuz olduklarından sabit durmayacakları için uzaktan ateş ölçme işlemi kolaylık sağlamaktadır. Bebeklerde hızlı bir şekilde ölçüm yapabilen lazer ateş ölçer ailelerin tercih ettiği modellerdendir. Ayrıca temas etmeden ölçüm yaptığı için son derece hijyenik olan temassız ölçüm cihazları sıklıkla tercih edilmektedir. Kalabalık ortamlarda hijyen açısından  mutlaka temassız ateş ölçer cihazı tercih edilmelidir.

Civa ile ölçüm yapan çubuk ateş ölçer alınırken yere düştüğünde kırılma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Çatlama veya kırılma durumunda çevreye, insan sağlığı için zararlı kimyasal yayabilir. Her ihtimalin düşünülerek herkesin kendisine en uygun ve pratik olacak güvenilir bir ateş ölçer seçmesi mümkündür. Her ateş ölçerin kendine has avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanılan ateş ölçer kulaktan ateş ölçer yada rektal ölçüm yapıyorsa hijyen kurallarına ekstra dikkat etmek gerekmektedir. Yedek başlıklar temin edilerek ölçüm sonrası başlık değiştirilmektedir. Ateş ölçer alırken öncelikle kullanım rahatlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Ateş ölçer ne kadar dayanıklı ise o kadar uzun süreli kullanım sağlayacaktır. Bu sebeple alınacak cihazın güvenli, kaliteli markalar arasından seçilmesi oldukça önemlidir.

Ateş Ölçer Fiyatları?

Vücuda giren bakteri ve virüslere vücut tepki vermektedir. Vücudun içinde gerçekleşen bu olay dışarıya ateş olarak çıkmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda ateş yükselmesi daha sık gözlemlenmektedir. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan ateş ölçerler günümüzde hemen hemen her evde bulunmaktadır. Özellikle küçük bebeklerin bulunduğu evlerde mutlaka bulunmasi gerekir.

Ateş ölçerler modeline ve özelliğine göre farklı fiyat aralığında bulunmaktadır. Ateş ölçer fiyatlarında kullanılan teknolojik özellikler, ölçüm türü ve ölçüm hızı gibi faktörler fiyatı belirlemede önemli rol oynamaktadır. Farklı birçok markaya ait ateş ölçer cihazları bulunmaktadır. Her markanın fiyat aralığı birbirinden farklı olmaktadır. 

Kullanım kolaylığı ve uygun fiyat açısından  sıkça tercih edilen koltuk altı ateş ölçer cihazları fiyat olarak dijital ateş ölçer fiyatlarından düşüktür. Ucuzdan pahalıya her bütçeye uyacak ateş ölçer cihazı piyasada bulunmaktadır. Fiyatı ile performansını karşılaştırıp uzun seneler kullanılabilecek, güvenilir sonuçlar elde edilecek ateş ölçer seçimi yapmak gerekmektedir. Temassız ve uzaktan ölçüm yapan dijital ateş ölçerler evlerde, sağlık kuruluşlarında ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Modeline ve özelliklerine göre dijital ateş ölçerlerde kendi içinde farklı fiyat aralığına sahiptir.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü