Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Lanset Nedir ve Ne İşe Yarar?
   

Lanset deleç anlamına gelmektedir. Şeker, kolesterol ve trigliserit gibi ölçümlerin yapılması ve kan örneği alınması gerektiğinde yapılır. Ucu sivri iğne şeklinde olan lanset ağrısız ve acısız bir şekilde deri dokusuna en az verecek bir yapıya sahiptir. Kan lanseti küçük neşterler ile aynı özelliğe sahiptir.

Lanset İğnesi Kaç Kere Kullanılır?
   

Aynı lanset birden çok kez kullanılabilir mi? Lansetler hijyenik nedenlerden ve lansetin tekrar tekrar kullanıldığında körelmesi sebebiyle tek kullanımlıktır. Bu nedenle, her test yaptığınızda yeni, steril bir lanset kullanılmalıdır.

Lanset Acıtır mı?
   

Kan şekeri ölçümü için tam kan örneği almak gerektiğinde kullanılan şeker lanseti, ağrısız ve acısız bir şekilde deri dokusuna en az zarar verecek yapı ve sterilizasyon güvenliği göstermektedir.

Lanset Nerede Kullanılır?
   

Lanset; lancet ve kan testi iğne ucu olarak da bilinir. Şeker, kolesterol gibi ölçümlerde kan örneği almak için kullanılır. Farklı amaçlar için kullanılsa da en çok şeker hastaları tarafından kullanılır.

Lanset İğneden Hastalık Bulaşır mı?
   

Tek kullanımlık tıbbi sarf malzeme olarak geçen lansetlerin değiştirilmeden birden fazla kişi tarafından kullanılması yüksek risk oluşturmaktadır. Kan ile bulaşma ihtimali olan hastalıkların rahatlıkla yayılmasına imkân doğurmamak amacıyla lanset iğnelerin tek kullanımlık olduğu birçok yerde yazılmaktadır. Bu yüzden lanset cihazlarının lansetlerin yerleştirilmesinde, kullanılmasında ve sonrasında atık durumuna gelmesinde de kesinlikle temas içermeyen şekilde tasarlandığı bilinmektedir. Gerek kan alınacak kişinin ve gerekse sağlık personelinin herhangi bir hastalık kapmaması adına lanset cihazının kullanım prosedürü adım adım takip edilmektedir. 

Lanset Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Lanset, kan testi yapmak için kullanılan tek kullanımlık bir delicidir. Lanset, karbon çelikten yapılmış sivri uçlu bir iğneye sahiptir. Lanset, parmak ucu veya kulak memesinden küçük bir kan örneği almak için kullanılır. Lanset, şeker, kolesterol, trigliserit gibi ölçümlerde veya cilt alerji testlerinde kullanılır.

Lansetin Kullanım Alanları Nelerdir?

Lansetin kullanım alanları şunlardır:

 • Şeker ölçümü: Lanset, şeker hastalarının kan şekeri seviyesini ölçmek için kullanılır. Lanset ile parmak ucundan alınan kan örneği şeker ölçüm cihazına konularak sonuç elde edilir.
 • Kolesterol ölçümü: Lanset, kolesterol seviyesini ölçmek için kullanılır. Lanset ile parmak ucundan alınan kan örneği kolesterol ölçüm cihazına konularak sonuç elde edilir.
 • Trigliserit ölçümü: Lanset, trigliserit seviyesini ölçmek için kullanılır. Lanset ile parmak ucundan alınan kan örneği trigliserit ölçüm cihazına konularak sonuç elde edilir.
 • Cilt alerji testi: Lanset, ciltte alerjik reaksiyon olup olmadığını test etmek için kullanılır. Lanset ile ciltte küçük bir delik açılarak alerjen madde uygulanır ve reaksiyon gözlenir.

Lansetin Özellikleri Nelerdir?

Lansetin özellikleri şunlardır:

 • Tek kullanımlık: Lanset tek kullanımlık bir delicidir. Her kullanımdan sonra atılmalıdır. Aynı lanseti birden fazla kişi veya defa kullanmak enfeksiyon riski taşır.
 • Steril: Lanset steril olarak paketlenmiştir. Paketi açılmadan önce lanseti kullanmamalıdır. Paketi açıldıktan sonra lanseti hemen kullanmalıdır.
 • Uyumlu: Lanset tüm lanset cihazları ile uyumludur. Lanset cihazı lanseti tutarak delme işlemini kolaylaştırır. Lanset cihazı derinlik ayarı yaparak delme işlemini kişiye göre ayarlar.

Lansetin Kullanımı Nasıl Yapılır?

Lansetin kullanımı şu şekildedir:

 • Öncelikle lanseti paketinden çıkarın ve lanset cihazına yerleştirin. Lanset cihazının kapağını kapatın ve geri çekerek hazır hale getirin.
 • Daha sonra parmağınızı veya kulak memenizi temizleyin ve kurulayın. Parmak ucunuzu sıkarak kan akışını arttırın.
 • Sonra lanset cihazını parmağınıza veya kulak memenize bastırın ve tetiği çekerek delme işlemini yapın. Parmak ucundan veya kulak memenizden çıkan kan damlasını pamuk veya gazlı bez ile silin.
 • En son kan damlasını test şeridine veya test cihazına dokundurun ve sonucu bekleyin. Test bittiğinde lanseti atın ve lanset cihazının kapağını açarak lanseti çıkarın.

Lanset Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lanset hakkında merak edilen bazı sorular ve cevapları şunlardır:

 • Lanset acıtır mı? Lanset, parmak ucunu veya kulak memesini çok hızlı ve ince bir şekilde deler. Bu nedenle çok az bir acı hissedilir. Acıyı azaltmak için lanset cihazının derinlik ayarını düşük tutmak veya delme işleminden önce buz uygulamak mümkündür.
 • Lanset nasıl saklanmalıdır? Lanset, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Nemli veya ısıya maruz kalan lansetler bozulabilir veya enfekte olabilir.
 • Lanset nereden alınabilir? Lanset, eczanelerden, medikal malzeme satan yerlerden veya internet üzerinden alınabilir. Lanset alırken kalitesine ve uyumluluğuna dikkat etmek gerekir.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü