Gösterilen 1 - 9 ile 9 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 9 ile 9 arasındaki öğeler

Hidrofil Sargı Bezi Nedir?

Hidrofil sargı bezi %100 pamuk ipliğinden dokunmuş, yara üzerindeki pansuman ya da tamponun sabitlenmesi, zarar görmüş bölgenin tespit edilmesi ve korunması için kullanılan tıbbi bir malzemedir.

Hidrofil, kelime anlamı ile suyu çeken ve suyu seven madde olarak bilinir. Bu yüzden cerrahi alanda, yara üzerine pansuman malzemesi olarak yaygın olarak kullanılır. Yarayı dış etkenlerden koruma, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurma ve şişlikleri önlemeye yarar. Hidrofil sargı bezi, emici etkisi ve koruyucu özelliği yüzünden, tampon yaparken yumuşak destek vermesi için tercih edilir. Bu tür ürünler, fabrikada dokuma veya örme makineleri aracılığı ile hidrolize edilmiş pamuk ipliğinden üretilir. Makinelerin her iki tarafının da örgülü olması çok yönlü ve kolay ayarlar sunar.

Sargı Bezi %100 pamuktan, hidrofil özellikler yüklenerek üretilmesinden ötürü, yüksek derecede emicidir. Saçaklanmanın önlenmesi için yüksek derecede sağlam özellikler ile güçlendirilmiş kenarlara sahiptir. Çeşitli boyutlarda, tek kullanımlık olarak üretilir. Tasarım olarak hasta kullanımında konfor sağlar. Pamuktan üretilmesi ile yaraya dokunulduğunda yapışmaz, ağrı yapmaz ve ağırlık oluşturmaz. İhtiyaca bağlı olarak; 5 cm, 7 cm, 10 cm, 15 cm ve 20 cm enlerinde üretilir. 1 metreden 100 metreye varan uzunluklarda, nonsteril bez ve steril bez olarak üretilip satışa sunulur. Hidrofil sargı bezi, yara üzerinde tampon yaparak yarayı temizler ve yaranın korunması için elverişli ortam hazırlar.

Hidrofil Sargı Bezinin Özellikleri Nelerdir?

Vücudun bir bölümünü yerinde veya baskı altında tutmak amacıyla, esnek bir maddeden uzun, dar ve ince bir şerit şeklinde üretilen hidrofil bezleri, yumuşak bir dokuya sahiptir. Ameliyat sonrasında, tedavilerde ve pansuman gerektiren durumlarda kullanılır. Tek kullanımlık olması sebebi ile maksimum hijyen sağlar. Eczane tipi sargı bezi olarak da bilinen hidrofil sargı bezinin özellikleri ise şunlardır;

 • İşlevsel
 • Pratik
 • Ergonomik 
 • Hijyenik
 • Esnek
 • Sıvı maddeleri emici
 • Elastik, kaymaz 
 • Cildin normal ısısını ve nem alıverişini korur  
 • Koruyucu, basınçlı ve emici yaralara uygun
 • Kuru, hazır steril ve yaş pansuman yapımına uygun
 • Yaranın gözlenmesi ve pansumanın sık değiştirilmesi gereken durumlarda kolaylık sağlar

Hidrofil Sargı Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Hidrofil sargı bezi çeşitleri üretilirken makine devri dijital olarak kontrol edilir. Kumaşın silindire sarması ve katlanmasını engellemek için ise elektronik kontrol sisteminden faydalanılır. Üretim itibarı ile hijyenik yapıda olan sargı bezi çeşitleri, yapı olarak aynı işlemleri yapabilmektedir. 

Gazze kökenli bir tıp ürünüdür. Günümüze kadar farklı içeriklere sahip sargı bezleri olarak gelişim göstermiştir. Yara ve problem türüne göre üretilen hidrofil sargı bezi çeşitleri bulunur. Şekillerine ve hazırlanışlarına göre ise ikiye ayrılır. Bunlar;

Şekillerine göre sargılar üçgen, silindir ve özel sargılar olmak üzere üçe ayrılır.

 • Üçgen Sargılar

Tespit işleminde genellikle sargı çeşitlerinden üçgen sargı bezi kullanılır. Üçgen sargı bezi, üçgen şeklinde ve esnemeyen bir kumaştan yapılmıştır. Üçgen sargı bezi, hazır hâlde bulunabileceği gibi kare şeklindeki bir kumaşın karşılıklı köşeleri üst üste getirilerek de elde edilir. Üçgen sargının en uzun kenarına taban, sivri olan ucuna tepe denir. 

Üçgen sargı bezi, askı amaçlı, sargı amaçlı, tespit etmek ve sert malzemeleri kaplamak amacıyla kullanılır. Üçgen sargı kullanılacağı yere göre açık olarak (göğüste, askıya almada) geniş sargı olarak, (kaburga, köprücük, kol kırıklarında) dar ve katlanmış olarak (rulo sargıların yerine göz, kulak, ayak, el bileğinde) kullanılır. Bazı durumlarda üçgen sargı kullanarak şerit sargı oluşturulur ve sarma, tespit etme vb. kullanılır. 

 • Rulo (Silindir) Sargı

Rulo sargı çoğunlukla pansumanı sabitlemek, basınç yaparak kanamayı durdurmak, burkulmalarda eklemi desteklemek için kullanılır. Silindir sargılar değişik uzunluk ve genişliktedir. Örneğin; gövde için 10-15 cm, bacak için 10 cm, baş ve kol için 5 cm, parmaklar için 2,5 cm eninde olan sargılar kullanılır. Sargıların boyu ise ortalama 1,5-2 m arasındadır.

 • Özel sargı

Yumuşak, sert ve mekanik olmak üzere üçe ayrılan sargı çeşididir.

Hidrofil sargı bezi fiyatları ise tüm sargı çeşitleri arasında toplumun ve kurumların alım yapısına uygun şekilde üretilmektedir. Fiyatlar ürünün boyutlarına göre skalaya konulmaktadır. En ve boy bu konuda önem arz etmektedir. Kurumlar, üreticilerden toplu alımlarda birim fiyatında indirim isteyebilmektedir. Adet alımlarında ise bütçe zorlayan bir aralığa sahip değildir. Satıcı firma ve satış kanalına göre farklı fiyatlandırmaları bulunsa da genel aralık stabildir.

Hidrofil Sargı Bezi Ne İşe Yarar?

Cerrahi ve ortopedi alanında, tıbbi sarf malzemesi olarak kullanılan hidrofil sargı bezi, sağlık alanında birçok amaçla kullanılır. Çoğunlukla pansuman malzemesini yara üzerinde tutma ve zarar görmüş doku ile organları sabitlemeye yarar. İlk yardım dolaplarında yer alan gazlı bez ile aynı işlev türüne sahiptir. En belirgin özelliği olarak su emmesi sayesinde, olası kanama durumlarında o bölgede basınç uygulayarak vücudun o kısmının hareketini azaltmaya ya da bütünüyle engellemeye yarar. Bu sayede enfeksiyon oluşumuna sebep olan iplik kalıntılarının kalmasına da engel olur. Bu faydalar dışında hidrofil bezi.

 • Kırık, çıkık ve burkulmalarda o bölgenin hareketini azaltmak ya da tümüyle engellemek,
 • Kanayan bölgeye basınç uygulayarak kanamayı durdurmak,
 • Şişmeyi azaltmak ya da önlemek,
 • Atelle tespit etmek,
 • Gerektiğinde kan akımını azaltmak,
 • Askı olarak kullanmak,
 • Organa destek sağlamak amacıyla uygulanır.

Hidrofil Sargı Bezi Nasıl Kullanılır?

Zarar görmüş bölgenin tespit edilmesi ve korunması için kullanılan hidrofil sargı bezleri kullanım şekli olarak farklı yöntemlere sahiptir. Yara ve problem türüne göre farklı boyutlarda farklı kullanım şekillerinde üretilir. Bu kullanım şekilleri şu şekildedir;

 • Spiral Sargı: Vücudun kalınlıkları aynı olan bölgelerinde uygulanır. Rulo, aktif ele alınır ve sargının ucu diğer elle tutulur. Problemli alan bir iki kez aynı yerden sarılarak sargıya başlanır. Aşağıdan yukarı, içten dışa ve birbiri üzerine 2/3 oranda örtecek şekilde sargı sarılır.
 • Ters Spiral Sargı: Halka sargı ile başlanır, birkaç kez spiral sarılır ve kalınlığın farklı olduğu kısımda ters spiral şekle geçilir.
 • Sekiz Sargı: Özellikle diz, dirsek gibi eklem bölgelerinde ya da bu bölgelerin yakınlarının sarılmasında uygulanır. Sekiz sayısı yapacak şekilde, bir aşağı ve bir yukarı kısımdan dolanarak sarma yapılır.
 • Spika Sargı: Özellikle omuz ve kalça eklemi gibi geniş yerlerin sarımında kullanılır. Omuz ekleminde kolun üst kısmı sarıldıktan sonra sargı rulosu omuz üzerinden geçirilir. Omuz arkasına ve oradan göğsün arka kısmına getirilir. Buradan göğsün ön tarafı dolanıp, tekrar omuza getirilir. Omuz önünde sargılar birbirini çaprazlar ve sekiz şeklinde bir sarılma yapılmış olur. 
 • Daire (döngü halka) Sargı: Fazla kullanılan ve basit olan sarma şeklidir. Boyun, bilek ve alında kullanılır. Sargının kıvrımı bir önceki kıvrımın üzerine gelir. Sargının başlangıç ve bitiş noktası aynıdır.
 • Özel Sargılar: Bunlar özel amaçlarla kullanılan sargılardır. Korseler, fıtık bağları, "T" sargısı, kuyruklu sargı, çok kuyruklu sargılar, elastik sargılar ve alçı sargıları özel sargılardır.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü