Gösterilen 1 - 10 ile 10 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 10 ile 10 arasındaki öğeler

Elastik Sargı Bezi Nedir?

Elastik sargı bezi, polyamide ve pamuk ipliğinden dokunmuş tıbbi bir malzemedir. Yara üzerindeki pansuman ya da tamponun sabitlenmesinde ve hafif destek gerektiren durumlarda kullanılır. Göstermiş olduğu uzama özelliği sayesinde doku zedelenmesi bandaj işlemini gerçekleştirir. 

Tıp alanında tedavi amaçlı kullanılan sargı bezlerinin bir çeşidi olan elastik sargı bezi modelleri; hafif kompresyon gerektiren vakalarda destekleyici olarak kullanılmakla beraber, yumuşak/hafif destek gerektiren incinme vakalarında da kullanılır. Çift kenarı örgülü bir şekilde üretilir. Bu sayede kenarlarından iplik bırakmaz, steril bir şekilde kullanılmasına olanak tanınır. Dokuma makinelerinden çıkan ürün daha yumuşak ve elastiki olması açısından fikse (buhar kazanı-kurutma) işleminden geçirilerek istenilen metrajda sarılır. %100 oranına esneme özelliğine sahiptir. Hidrofil sargı bezine göre daha yumuşak ve elastiktir. Atkı ipliğinde Viskon/Pamuk, çözgü ipliğinde polyamide ipliğinden üretilir.

Yara, dikiş gibi hassas iyileşme gösteren bölgelerde tampon olarak görev sağlar. Tedavi gören alanı, dış tehditlerden korur. Yaranın enfeksiyon riskini azaltmaya yarayan temas kesici bir üründür. Büyük ve çeşitli oranlarda üretilen türleri ile hastaların ihtiyaçlarına karşılık verir. Yüksek oranda koruma sağlar.

X-Ray ışınlarını kolay geçirmeye yarayan gözenekli bir yapıya sahiptir. Hava ve teri geçirebilir yapısı yaraların tedavisinde olumlu süreç oluşturur. Esnek kumaşı vücudun şeklini alarak, normal hayatta kolaylık sağlar. Polyester içeriktedir. İnsan vücudunda bulunan alerjik reaksiyonlara uyumlu şekilde üretilir. Bant, pamuk gibi tampon yapıda bulunan materyallerin sabitlenmesini sağlar.

Elastik Sargı Bezi Nasıl Kullanılır?

Halk arasında bandaj, elastik bandaj, elastik bant ve lastikli sargı bezi isimleri ile bilinen bu türün kullanımı basit ve pratiktir. Ürünün uygulamasının yapılması için steril bir ortamın olması çok önemlidir. Yaranın enfeksiyon kapmaması bu konuda önem oluşturur. Herhangi bir tıbbi deneyimi olmayan bireyler tarafından, zedelenmelerde veya küçük kesici işlemlerde kullanılabilmektedir. 

Pansumanlarda kontrol işlemi gerçekleştirildikten sonra sargı bezleri kullanılmaktadır. Sargı bezlerinin elastik yapısı sayesinde direk ten ile birleşme sağlanır. Yaşanılan büyük problemlerde hastane ve kliniklerin her noktasında bulunan bu bezlerin kullanımı için yetkili personellerden gerekli bilgilerin alınması gerekir.

Ürünlerin ev içerisinde günlük hayatta kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şöyledir; Hafif bası gerektiren durumlarda ve her türlü pansuman malzemesini yara üzerine sabitlemek için kullanılır. Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için yardımcı malzeme olarak, yarayı dış etkenlerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri önlemek amacıyla da kullanılır. Uygulanacak bölgenin alt kısmından başlayarak yukarı doğru sarılması önerilir. Sararken çok sıkı olmamasına dikkat edilir. Uygulanan hafif elastik sargı bezini plaster vb. ürünlerle sabitlenmesi gerekir. Alanın değişkenliğine bağlı olarak farklı sarma şekillerinden faydalanılabilir.

Elastik Sargı Bezi Özellikleri Nelerdir?

Vücudun darbe sonrası ağrıya maruz kalan herhangi bir noktasına uygulanan sargı bez çeşitleri, sorunlu bölümün yerinde veya baskı altında tutulmasını, dış etkenlerden korunmasını ve en önemlisi alerjik reaksiyona yol açmamasını sağlar. Bu amaç doğrultusunda, esnek bir maddeden uzun ve ince bir şerit şeklinde üretilir.  Yumuşak bir dokuya sahiptir. Hassas ciltlerde ameliyat sonrasında, tedavilerde ve pansuman gerektiren durumlarda kullanılır. Tek kullanımlık olması sebebi ile maksimum hijyen sağlar. En önemli özelliği genişleyen bir yapıya sahip olmasıdır. Alerjilere karşı korunaklı olarak da bilinen elastik sargı bezinin özellikleri ise şunlardır;

 • Hafif elastik sargı bezi, viskon ve polyamid iplikten üretilmektedir.
 • Yumuşak ve dayanaklı yapısı uygulamada rahatlık sağlar.
 • Elastiki özelliği sayesinde uygulandığı bölgenin şeklini kolayca alır.
 • Ergonomik bir kullanıma sahip olup, kayma yapmaz.
 • Yapısında bulunan polyamid ipliği sayesinde yaklaşık %100 uzamaya sahiptir.
 • Ürün tek kullanımlıktır. Tekrar kullanılmaz.
 • Steril değildir, açık yarada kullanılmaz.
 • Eklemlerin ve hareketli bölgelerin hareketine engel olmayacak şekilde uygulanır.
 • Nemden, direkt güneş ışığından, aşırı sıcak ve soğuktan korunması gerekir.

Elastik Sargı Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıcı ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olarak tasarlanan birçok renge sahip elastik bandaj ürünleri, yumuşak yapısı ile kan dolaşımını engellemez. Sarılı bölgeyi terletmeyen, kaliteli malzemeden imal edilen ürünler; kötü koku oluşumunu da engel olur. Pamuk ipliği, denye polyester, tel lastik ve lateks kullanılarak elde edilen ürünler uzun ömürlü bir kullanım vadeder. Ilık suda sabun ile yıkanabilir bandajlar, tekrar kullanılabilir özelliği ile de dikkat çeker

Bandajlar genel kullanım olarak, çekme yöntemi ile boyutunu katlayarak farklı vücut bölgeleri için kullanılan tıbbi bir ekipmandır. Ortopedik tedavilerde, cerrahi operasyonlarda ve sportif faaliyetlerde kullanım alanı bulunmaktadır. Ağrıları azaltmak amacıyla kullanılan bu ürünlerin kendi içerisinde ayrılan çeşitleri vardır. Bunlar;

Elastik bandaj çeşitleri; marka, ürün miktarı, renk, boyut, kullanılacak bölge, branş, malzeme ve ürün özellikleri gibi unsurlara bağlı olarak değişir. Elastik bandajlar el, kol, ayak bileği olmak üzere farklı bölgeler için özenle hazırlanır. 

 • Elastik el bandajı, bilek bölgesinde yaşanan incinme, yatma, delme, bükme gibi tahriş durumlarında tedavi amaçlı kullanılan ortopedi ürünüdür. El bileklerinde ağrı, his kaybı gibi rahatsızlıklarında kullanılan ürün, elin baş parmağından geçerek geriye doğru gerdirir. Böylece başparmağın sabit kalmasına yardımcı olur. El bandajları işyerinde, evde veya spor yaparken kullanılabilir. Her yaş grubuna hitap eden kol bandajları, askılı ve uzun kol seçeneği ile satışa sunulur.
 • Elastik ayak bandajı, ödem durumlarında, spor yaralanmalarında, şiddetli burkulmalarda destekli veya koruma amaçlı kullanıcıların karşısına çıkar. Elastik kol bandajı ürünleri ise golf, tenis gibi kol gücü gerektiren sporda kullanılmak üzere, özel olarak üretilir. Ayarlanabilir şerit özelliği ile ayak bandajları, kas ağrısı çeken kullanıcılara fayda sağlar. Nefes alan kumaştan imal edilen ürün, cilde hassas bir dokunuş yapar
 • Elastik boks bandajı, profesyonel sporcuların bileklerini desteklemek amacıyla üretilir. Boks bandajı, eldivenler takılmadan önce ellere sarılan kumaş şeritlerini ifade eder. Ürün; cildin gerilmesini önleyerek, tendonları korur ve yırtılma riskini azaltır. 

Elastik Sargı Bezi Fiyatları?

Her bütçeye uygun elastik sargı bezi çeşitleri vardır. Tıbbi alanlarda tercih edilen bu ürünlerin, sağlık sektöründe kullanımı çok yaygındır. Resmi ve özel kurumlarda, ofis, poliklinik sağlık ocağı ve eczane gibi küçük işletmeler dahil tüm sağlık kuruluşlarında elastik sargı bezi kullanılır. Acil yardım dolapları ve çantalarında olması gereken ürünlerden biri olan bandaj fiyatları birçok etkene göre değişim gösterir.

Bandaj ne işe yarar gibi sorulara yanıt olarak; yaraların dış dünya ile olan zararlı etkileşimini önleyen sargı bezleri, medikal alanda kolaylıklar sağlar. Birçok spor dalında ayak sargı bezi şeklinde karşımıza çıkan bu modeller, branş türüne göre farklı alanlarda kullanılır. Farklı marka tercihleri ile tüketici değişen seçenekler arasında tercih yapar. İçerik yapısına göre kalitesi değişim gösterir. Fiyatlar toplu alım veya bireysel alım olarak değişebilir. Hastalık dolayısı ile alan bireylerin temin yerleri eczaneler olarak söylenebilir. Toplu veya uygun maliyete alışverişler için bulunan online sitelerden de tercihe ve isteğe göre alışverişler yapılabilir. 

Elastik bandaj fiyat yapısı, içerisinde bulunan maddelerin oranına, sterillik seviyesine ve en – boy durumuna göre değişim gösterir. Bu bandajların boy uzunlukları 5 metre ile 10 metre arasında değişim gösterir. Enleri ise tercihe ve türe göre 20 cm, 25 cm, 10 cm, 8 cm, 12 cm gibi farklı boyutlarda üretilir. Fiyatları kendi katmanları arasında kalitesi ile doğru orantılıdır. Tercihler yapılırken bantların özellikleri dikkate alınmalıdır. Fiyat-performans dengesini göz önünde bulundurarak ten, beyaz, siyah elastik bandaj seçenekleri arasından bir tercih yapılması önerilir. Seçimleri istenilen özellikte sargı bezleri arasında yapmak en uygunudur. 

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü