Gösterilen 1 - 1 arasındaki 1 öğe
Gösterilen 1 - 1 arasındaki 1 öğe
Cerrahi Set nedir?
   

Cerrahi set birden fazla cerrahi aletin bir araya toplandığı setlere denmektedir. Cerrahi setler içerinde bulunan parçalara ve malzeme sayısına göre farklılık göstermektedir. Setler operasyonlarda, pansumanlarda ya da dikiş atma gibi işlemlerde kullanılacak şekilde içeriği ayarlanmaktadır.

Cerrahi setin içinde neler var?
   

Sterilizasyon kaseti, ayna, sond, presel, periost elevatörü, kemik pensi, doku pensi, 2 adet küret, bistüri sapı, tungsten karbid portegü ve cerrahi makas, farabeuf ekartör, gode, kumpas ve hemostat olmak üzere toplam 17 parçadan oluşmaktadır.

Cerrahi dikiş setinde neler bulunur?
   

Sterilizasyon kaseti, ayna, sond, presel, periost elevatörü, kemik pensi, doku pensi, 2 adet küret, bistüri sapı, tungsten karbid portegü ve cerrahi makas, farabeuf ekartör, gode, kumpas, hemostat, minnesota ekartör ve otoklavlanabilir aspirator ucu olmak üzere toplam 19 parçadan oluşmaktadır.

Küçük cerrahi set nedir?
   

Toplam 5 parçadan oluşan küçük cerrahi dikiş seti içerisinde 1'er adet portegü, bistüri sapı, hemostatik penset dişli, makas, skin stapler bulunmaktadır. Set özel fermuarlı vinleks taşıma çantası içerisindedir ve çanta içerisinde her cerrahi alet için özel yuva bulunmaktadır.

Cerrahi Set: Cerrahide Kullanılan Aletlerin Topluluğu

Cerrahi set, birden fazla cerrahi aletin bir araya toplandığı setlere denmektedir. Cerrahi setler, içerinde bulunan parçalara ve malzeme sayısına göre farklılık göstermektedir. Cerrahi setler, operasyonlarda, pansumanlarda ya da dikiş atma gibi işlemlerde kullanılacak şekilde içeriği ayarlanmaktadır.

Cerrahi setlerin tarihçesi

Cerrahi setlerin tarihçesi, cerrahinin tarihçesi ile paraleldir. Cerrahi setlerin ilk olarak ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı kaynaklara göre ilk cerrahi setleri kullanan kişi Antik Mısır hekimi İmhotep’tir. İmhotep, MÖ 27. yüzyılda metal cerrahi aletleri bir araya getirerek cerrahi setler oluşturmuştur.

Cerrahi setlerin gelişimi

Cerrahi setler zaman içinde farklı malzemelerden ve aletlerden oluşmuştur. Paslanmaz çelik, titanyum, alüminyum gibi metaller ve alaşımlar cerrahi setlerin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca cerrahi setlerin içerikleri ve sayıları farklılaşmıştır. Örneğin, cerrahi setler basit veya kompleks olabilir; küçük veya büyük olabilir; tek kullanımlık veya sterilize edilebilir olabilir.

Cerrahi setlerin özellikleri

Cerrahi setlerin farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere göre cerrahi setler sınıflandırılabilir. Cerrahi setlerin temel özellikleri şunlardır:

  • İçerik: Cerrahi setlerin içinde bulunan cerrahi aletleri belirleyen faktördür. Cerrahi aletler kesme, diseksiyon, kavrama, tutma, geri çekme veya dikiş atma gibi işlevleri yerine getiren araçlar veya cihazlardır. Örneğin, bir cerrahi set içinde makas, bisturi ucu, bisturi sapı, penset, portegü, ekartör gibi aletler bulunabilir.
  • Sayı: Cerrahi setlerin içinde bulunan cerrahi aletlerin sayısını belirleyen faktördür. Cerrahi aletlerin sayısı yapılacak işleme ve hekimin tercihine göre değişir. Örneğin, bir cerrahi set içinde 10 adet bisturi ucu veya 5 adet makas bulunabilir.
  • Tip: Cerrahi setlerin tek kullanımlık veya sterilize edilebilir olmasını belirleyen faktördür. Tek kullanımlık cerrahi setler bir defa kullanılıp atılırken, sterilize edilebilir cerrahi setler tekrar tekrar kullanılabilir.

Cerrahi set nasıl seçilir?

Cerrahi set seçimi, yapılacak işleme, kesilecek malzemeye, hekimin tercihine ve becerisine göre değişir. Genel olarak cerrahi set seçiminde şu kriterler göz önünde bulundurulur:

  • Cerrahi set, yapılacak işleme uygun olmalıdır. Örneğin, bir dikiş atma işlemi için dikiş seti, bir pansuman işlemi için pansuman seti, bir ria işlemi için ria seti tercih edilmelidir.
  • Cerrahi set, kesilecek malzemenin özelliklerine uygun olmalıdır. Örneğin, deri üzerinde bir kesim yapmak için keskin ve ince bir bisturi ucu, alçı üzerinde bir kesim yapmak için küt ve kalın bir bandaj makası tercih edilmelidir.
  • Cerrahi set, hekimin eline uygun olmalıdır. Örneğin, küçük ve ince bir ele sahip olan hekim için küçük ve hafif bir cerrahi set, büyük ve kalın bir ele sahip olan hekim için büyük ve ağır bir cerrahi set tercih edilmelidir.

Cerrahi set, birden fazla cerrahi aletin bir araya toplandığı setlere denmektedir. Cerrahi setler, içerinde bulunan parçalara ve malzeme sayısına göre farklılık göstermektedir. Cerrahi setler, operasyonlarda, pansumanlarda ya da dikiş atma gibi işlemlerde kullanılacak şekilde içeriği ayarlanmaktadır.

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü