Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Gösterilen 1 - 2 ile 2 arasındaki öğeler
Bez flaster nedir?
   

Bez flasterin içeriğinde genel olarak pamuklu ve dokuma olan kumaş bulunur. Bez Flaster çinko oksitli, kauçuk bazlı yapıştırıcı olan özelliklere sahiptir. Bez flaster çeşitleri hayvanların çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla veteriner kliniklerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tıbbi bez flaster ne işe yarar?
   

Çinko oksitli, kauçuk bazlı yapıştırıcı özelliğe sahip asetat ipeğinden üretilmiş tıbbi ipek flasterdir. Her türlü cerrahi uygulamada tespitleme amacıyla kullanılır. Katater, sargı bezi, yara örtüsü, vb malzemeleri sabitler. Kullanılan satıh naziktir ve cilt üzerinde temiz bir görünüm sağlar, kullanımı rahattır.

Bez flaster ne işe yarar?
   

Katater, yara örtüsü, sargı bezi gibi malzemeleri sabitlemek için kullanılır. Kolaylıkla enine ve boyuna elle yırtılarak kullanılabilir. Makas gerektirmez.

Bez Flaster Özelliği Nedir?

Flaster bant ecza dolaplarında, sağlık kuruluşlarında, ilk yardım çantalarında vs. olması gereken tıbbi malzemelerden biridir. Bu durumda ise flaster nedir sorusu da yöneltilebilirmektedir. Bez Flaster, yara halinde olan ya da operasyon geçirmiş bir bölgenin herhangi bir dış yüzey ile temas yaşamaması için kullanılan bir tür banttır. Aynı zamanda kateterlerin sabitlenmesi için de kullanılır. Bez flasterların genel olarak bulunan bazı özellikleri vardır;

 • Tıbbı bez flaster çinko oksitlidir ve kauçuk bazlı yapıştırıcı özelliği de bulunmaktadır.

 • Hasta bir bireyin dışarıdan bedenine takılacak kateter, sargı bezi, yara örtüsü gibi aparatların sabitlenmesinde kullanılmaktadır. 

 • Röntgen ışınlarını geçirebildiği için ise bez flaster bedende bulunurken röntgen çekilebilmektedir. Bu da ayrı bir avantaj sağlar. 

 • Makasa ihtiyaç duyulmadan; yırtılarak, kolayca kesilebilir.

 • Su geçirmez ameliyat bandı çeşitlerinden biridir.

 • Bez flaster yaraların üstünü örtmek ve dışarıdan herhangi bir madde ile temasını önlemek için kullanılan yapışkanlı sargı bezi olarak bilinmektedir. Sargı bandı günümüzde eczane dolaplarında ve ilk yardım çantalarında da bulunması gerekli görülmektedir. 

 • Dayanıklı  bir yapıda olmalıdır. 

Bez Flaster Çeşitleri Nelerdir?

Flaster çeşitlerine bakıldığında aslında ipek, elastik, hipoalerjenik gibi çeşitli flaster çeşitleri bulunmaktadır. Bunların arasında olan bez flaster çeşitleri ise daha çok boyutlarına göre çeşitlendirilmektedir. Bir flaster modeli satış sırasında aynı zamanda toplu ve tekli olarak da yer almaktadır. Boyutlarına göre bez flaster boyutları ise şöyledir;

 • 5 Metre x 1.25 Santimetre
 • 5 Metre x 5 Santimetre
 • 5 Metre x 10 Santimetre

Bez Flaster Nasıl Kullanılır?

Tıbbi malzemeler arasında yaygın olarak kullanılan ürünlerden biri olan bez flaster el ile kolaylıkla yırtılabilmektedir. Flaster kullanılmadan önce gerekli steril ortamın oluşturulmasında fayda vardır. Flaster kullanılırken yeterli hijyenin sağlanabilmesi için eldiven kullanımı da önemlidir. Bu ortam oluşturulduktan sonra ise eğer yara kapamak için kullanılıyorsa yara  içten dışa doğru oksijenli su ve steril gazlı bez yardımıyla yapılan tek seferlik bir hamle ile silinir. 

Hemen ardından yara batikon ile de aynı şekilde silinir. Eğer gerekli olan ve doktorun önerdiği bir ilaç var ise bölgeye uygulanır. Sonrasında yaranın temas edilebilecek bir yüzeyi olmayacak bir şekilde bölgeye gazlı bez konur ve üstü bez flaster ile bantlanır. Buradaki asıl amaç yaranın dış yüzeyler ile temas etmesini önlemektedir. Bazı durumlarda ise sargı bandaji kullanmak da gerekli olabilmektedir.

Flaster aynı zamanda doktorlar tarafından vücudun hareketsiz kalmasını sağlayan atel kullanımında da kullanılmaktadır.Bu tarz bir kullanımda atel ve kol birlikte olmak üzere sargı bezi ile beraber sarılmalıdır. Sargı atelin başından başlayıp sonunu biterecek şekilde devam etmelidir. Sargı ucu ise flaster ile yapıştırılmalı ve sabitlenmelidir. 

Bez Flaster Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bez flaster bir tıbbi malzeme olduğu için alırken dikkat edilmelidir. Eğer bir doktor ile beraber çalışılıyorsa ona danışmakta da fayda vardır. Böylelikle en doğru ve ihtiyaca hitap eden bez flaster tercihi yapılabilecektir. Genel olarak bakıldığında ise bez flaster alırken şu özelliklerinin olması önemlidir;

 • X-Ray geçirgen özelliği bulunmalıdır; bu sayede röntgen çekimi yapılabilir. 
 • Pamuklu dokuma kumaştan yapılmış olması gerekmektedir. 
 • Güçlü yapışkanı olması daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.
 • Cildin hava almasını sağlaması önemlidir.
 • El ile rahat yırtılabilir olması avantajlıdır. 

  Bez Flaster Fiyatları?

  Travmalı ya da yaralı hastalarda kullanılan sabitleyicileri destekleyici ürünlerden biri olan flasterin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden biri ise bez flasterdir. Bez flasterin dış yüzeyi farklıdır. Genellikle ise ten rengine yakın bir renge sahiptir. Yapışkanlı bir flaster olan bez flaster sıkıntılı bölgenin tedavi sürecinde yer alan önemli tıbbi malzemelerden biridir. Genel olarak uygun fiyatlı olan bu ürünler alınırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı ayrıntılar da mevcuttur. Tam olarak hangi boyutta bir flaster tercih edileceği de önemlidir. 


  Bir tür bant olan bez flaster fiyatları kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca flaster farklı alanlar için de üretilmektedir. Bundan dolayı flasterın çeşitleri de bulunmaktadır. Farklı amaçlı kullanımlar için üretilen bu flaster çeşitleri üretilirken de farklı maddeler kullanılmaktadır. Bu da fiyatları etkileyen farklı bir unsurdur. 


  Flasterların tekli olarak satışı olduğu için toplu satışları da mevcuttur. İşyerleri gibi alanlarda ecza dolabı için genellikle tekli alımlar tercih edilebilecekken sağlık kuruluşlarında toplu alımlar yapmak daha uygun olacaktır. Genel bir perspektiften bakıldığında ise flaster fiyatlarının ortalama olarak herkesin ulaşabileceği fiyatlarda olduğu söyleyebilmek mümkündür. İpek flaster gibi flaster türleri ise ortalamanın biraz daha üzerinde bir fiyat aralığına sahip olabilmektedir. Bez flaster almadan önce öncelikle hangi amaç ile alınacağına karar verilmeli ve sonrasında mutlaka kalite araştırması yapılmalıdır. Bu iki unsur ortak noktada buluştuğu kişinin bütçesine uygun bir ürün tüm ihtiyacı karşılayacaktır. Aynı zamanda flaster ölçüsü de fiyatı belirleyen bir diğer unsurdur. 


  Kazalar, yaralanmalar ve çeşitli tıbbi operasyonlar günlük yaşam içerisinde karşılaşılabilme ihtimali olan bir konudur. Bu tip durumlar bazen ufak bir müdahale ile çözülebilmekte bazen ise daha kapsamlı operasyonlar gerektirebilmektedir. Her iki durumda da flastera ihtiyaç duyulma ihtimali yüksektir. Yapışkanlı sargı bezi yani sargı bezi bandı ve bandaj da bu işlemler sırasında ihtiyaç duyulabilen tıbbi pansuman malzemeleri türlerinden bazılarıdır. 


  Flaster’ın bez flaster dışında ipek flaster, esnek flaster, hipoalerjenik flaster gibi çeşitleri de vardır. Ayrıca mavi, sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi, beyaz flaster gibi çeşitli flaster renkleri de vardır. Ayrıca renkli flaster modelleri çocuklar için de ilgi çekici olabilir. Yapışkanlı bandaj olarak da bilinen bu flasterlar pansuman malzemeleri arasında önemli bir yere sahiptir. 


  Flaster kullanmak birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Örneğin kişi açık bir yarası var denizli bir tatile gitti; fakat bu yaraya hiçbir şey temas etmemesi gerekli. Su geçirmez flaster ve sargı bezi ile doğru bir şekilde kapatılmış flaster bu işlevi görecektir. Bu sayede ise sağlıklı bir yüzme deneyimi yaşanacaktır. Aynı şekilde duş alırken, havuza girerken ki gibi su ile temas edilmek zorunda kalınan durumlar için de faydalıdır. Genellikle sağlam bir yapıya sahip oldukları için de atma ya da yırtılma gibi bir problem atel gibi tıbbi destekleyicilerin sabitlenmesinde de kullanılan flaster, dayanıklı bir yapıda üretildiği için aktif olarak kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır. 


  Flaster alışverişini ise tıbbi malzeme satışı yapan mağazalardan ya da online alışveriş sitelerinden almak mümkündür. Buralardan özellikle toplu alımlarda yapılan çeşitleri indirimleri yakalamak da mümkün olabilmektedir. Özellikle tıp merkezleri, hastaneler, sağlık ocakları gibi yerler için bu toplu alımlar daha uygun fiyata geldiği için avantajlı da olabilmektedir. 

Satışını Yaptığımız Ürün Markaları

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menü